Пасхальне послання митрополита Херсонського і Таврійського Іоанна боголюбивим пастирям, всечесному чернецтву та всім вірним чадам Херсонської єпархії Української Православної Церкви

«Воскрес Христос, і радіють Ангели,

Воскрес Христос, і життя торжествує,

Воскрес Христос, і жодного померлого у гробі,

Христос бо повстав із мертвих».

(Слово свт. Іоанна Златоуста у Святий день Пасхи)

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

Возлюблені у Христі отці, брати і сестри! По Своїй милості Господь Вседержитель знову сподобив нас зустріти величне торжество життя ‒ Світле Христове Воскресіння, Святу Пасху Христову.

Єдиним серцем і єдиними устами ми дякуємо нашому Небесному Отцю за шлях, який привів нас до цих світлих днів: за домобудівництво спасіння всього роду людського і за стезю життя кожного з нас. Немає слів, щоб висловити в повній мірі радість Христового Воскресіння для людини. Слідом за апостолом ми свідчимо, що всьому світу не вмістити того, що сотворив Ісус (Ін. 21, 25). Розуміючи це, з глибоким трепетом і благоговінням насмілюємося лише невпинно повторювати пасхальний гімн: «Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав, і тим, що у гробах, життя дарував!»

Якщо спробувати зібрати воєдино всю новозавітну проповідь: апостольські діяння і послання, історію і пророцтва, і відшукати там головну думку Євангелія, вона буде полягати у твердженні, що Христос воскрес. Всього два слова! Але премудрим Промислом Божим цього виявляється достатньо, щоб висловити зміст і значення наріжної події буття людства. У своїй стислості ця головна християнська істина доступна будь-якій людині: мудрому і простому, багатому і убогому, старому і молодому. Разом з тим, доступність пасхальної проповіді аж ніяк не означає її поверхневості. Навпаки, це живе серце Нового Завіту неповторною простотою говорить про своє богоодкровенне начало, яскраво свідчить, що її автором може бути тільки Бог ‒ премудрий і простий за природою. «Сповіщаю вам, браття, ‒ проголошує апостол Павел, ‒ що Євангеліє, яке я благовістив, не є людським, бо і я прийняв його і навчився не від людини, але через одкровення Ісуса Христа» (Гал. 1, 11).

Благовістя, що Христос воскрес, вміщає в себе всю історію людства. У ньому відгукується скорбота про Адама і Єву, позбавлених раю. Тут же розкривається історія віри богообраного народу. Поруч і сподівання пророків, і жертва патріархів, і надія старозавітних праведників. Священна історія Нового Завіту також вміщується в пасхальному привітанні, гармонійно довершуючи повноту Божого Одкровення втіленням Слова, Ісусом Христом (Гал. 4, 4). Насамкінець, у переможному християнському гімні про Воскресіння бачимо і суть всієї християнської віри: «смерть, ворожа сила, приступає до видимого Адама, але стикається з Богом і поступається перемогою» (свт. Григорій Богослов. Слово 39). Достойно великого подиву і благоговіння, як Господь явив все Одкровення в двох словах пасхальної проповіді. «О, глибина багатства і премудрості і розуму Божого!» (Рим. 11:33), ‒ не приховуємо ми свого подиву разом зі святим апостолом, розмірковуючи про тайну нашого спасіння.

Хранителем цієї тайни Господь сподобив бути кожного з нас, дорогі отці, брати і сестри. Так само, як і усіх православних християн, Він учинив і нас бути рівночесними переможцями над смертю. «Мир залишаю вам, мир Мій даю вам» (Ін. 14, 27), ‒ сказав наш Божественний Учитель під час Своєї останньої бесіди з апостолами. Цей мир ‒ Утішитель, Святий Дух ‒ апостоли успадкували від Христа, передали Церкві, доручили своїм наступникам ‒ і той самий мир сягає нас крізь товщу віків. Ми знаємо, що це Джерело духовне ніколи не ви́черпається, що Свята Церква встоїть перед лицем усіх бід і негараздів, що навіть «ворота пекла її не здолають» (Мф. 16, 18). Від нас же потрібна лише віра і вірність Христовій Церкві ‒ Єдиній, Святій, Соборній і Апостольській, аби сприйняти безодню милосердя Божого, яка міститься в пасхальному привітанні, що «Христос воскрес із мертвих» (1 Кор. 15, 20).

Дорогі отці, брати і сестри! Ще й ще раз вітаю всіх вас зі Славним Воскресінням Господа, Бога і Спаса нашого Ісуса Христа! Закликаю на кожного Боже благословіння з молитвою, щоб благодать Пасхи Христової щедро сповнила ваші серця, надала сили і терпіння стояти в вірі і триматися материнського лона Української Православної Церкви. Нехай Господь посилає всім здоров’я, а також духовну й тілесну кріпость.

ХРИСТОС ВОСКРЕС!

ВОІСТИНУ ВОСКРЕС ХРИСТОС!

митрополит Херсонський і Таврійський

Пасха Христова